Investovanie a zhodnotenie financií bolo posledné dva roky pomerne náročné. Na trh najprv negatívne vplývalo rozšírenie koronavírusu. Keď to ale vyzeralo tak, že sa všetko vráti do normálu, prišla ďalšia rana vo forme vojny na Ukrajine. Hodnota jednotlivých finančných inštrumentov klesá a investori premýšľajú, čo robiť. Ak ste do niečoho investovali a neviete, ako sa zachovať, máme pre vás zopár tipov.
To najhoršie, čo môžete urobiť, je podľahnúť panike a rozhodovať s horúcou hlavou. Nepremyslené predanie akcie alebo vytiahnutie financií z fondov môže spôsobiť, že zbytočne prídete o stovky až tisícky eur.
Namiesto toho zachovajte pokoj a zvážte všetky možnosti, ktoré máte. Ak by ste náhodou finančnej oblasti nerozumeli, porozmýšľajte nad odborným poradenstvom. Finančný špecialista má odhad, ako sa bude situácia vyvíjať a čo môžu nasledujúce týždne či mesiace priniesť.
Pri investovaní vychádzajte aj z histórie. Súčasné prepady trhov spôsobila najmä kombinácia koronavírusu a vojny. Začiatok konfliktu a jeho pretrvávanie následne vedie k:
● „ožitiu” trhu
● opätovnému rastu hodnoty finančných inštrumentov a ich stabilite
… fenomén, pri ktorom dochádza k prepadom trhov pred vojnou a následne k ich obnove, sa nazýva „puzzle vojna”? S týmto názvom prišiel Švajčiarsky finančný inštitút.
Väčšina investorov má tendenciu začať jednotlivé finančné inštrumenty predávať, a to aj pod cenu. Boja sa, že by akcie, fondy alebo cenné papiere mohli stratiť ešte viac na hodnote.
Aj v tomto prípade je dobré pozrieť sa do histórie a na fungovanie trhu. Neistota a strach, ktoré vyplývajú z vojnovej situácie, sú prirodzeným javom. Spôsobujú, že hodnoty klesajú. Po tom, ako však konflikt nejaký čas trvá, sa stanú dve veci:
● ľudia sa pomaly vracajú do bežného života
● trh získava svoju predchádzajúcu stabilnejšiu podobu
Hodnoty niektorých finančných inštrumentov sa môžu dokonca zvýšiť, vďaka čomu investori dokážu zarobiť oveľa viac ako pred konfliktom. Namiesto toho, aby ste akcie, fondy alebo čokoľvek iné predali pod cenu len z dôvodu strachu, počkajte. Buďte trpezliví a uvidíte, že hodnota vašej investície znova porastie.
Investovanie je pre mnohých ľudí v čase neistoty tabu. Väčšina menších investorov je rada, že pred vojnou nezainvestovala, pretože sa bojí, že by prišla aj o ďalšie financie. Pravdou ale je, že investovanie počas takéhoto obdobia nemusí byť zlým riešením, a to najmä v situácii, v akej sme dnes, pretože inflácia neustále rastie a peniaze na bežných účtoch strácajú hodnotu.
Ak máte nastavenú nejakú investičnú stratégiu, pokračujte v nej. Rozširujte svoje investičné portfólio a vložte peniaze do ďalších instrumentov. Každý krok si ale dobre premyslite a prehodnoťte ho s odborníkom. Vyhnite sa investovaniu na vlastnú päsť, a to najmä v prípade, keď nemáte veľa skúseností vo finančnej sfére.
Kľúčom k úspechu je diverzifikácia portfólia. Toto pravidlo však platí aj v istejších časoch. Tým, že investujete do rôznych spoločností alebo viacerých typov inštrumentov, máte väčšiu istotu, že keď sa jednej oblasti nedarí, neprídete o všetky peniaze.
Pri investovaní robia niektorí investori chybu v tom, že čakajú výsledky v krátkom čase. Bohužiaľ, investovanie takto nefunguje. Ak chcete krátkodobý zárobok, musíte začať s finančnými inštrumentmi obchodovať, čo však so sebou prináša oveľa väčšie riziko. Na to, aby ste tak mohli urobiť, potrebujete veľa praxe a dostatok času na sledovanie svetového diania.
V súčasnej dobe si môžete všimnúť, ako vaše investície strácajú zo dňa na deň hodnotu. Keď ale počkáte, uvidíte, že hodnota sa vráti späť, prípadne bude vyššia. Investíciám však dajte niekoľko mesiacov či dokonca rokov, aby nabrali to, čo stratili. Nie iba zopár dní, po ktorých ich predáte.
Pri investovaní počas vojny alebo „bežného” stabilnejšieho obdobia je základom opatrnosť. Jednotlivé kroky, ktoré podniknete pri práci so svojimi financiami, si musíte vždy dobre premyslieť. Keď si nie ste v niečom istí, obráťte sa radšej na profesionála, ktorý vám poradí, čo robiť. Vojnová situácia prináša so sebou viacero negatív, no ak počkáte, môžete ju využiť vo svoj prospech.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |